piątek, 5 lipca 2013

Ściana Wschodnia

Ściana Wschodnia to jedno z nielicznych całkowicie zrealizowanych założeń urbanistycznych w Śródmieściu. W jej skład wchodzą 23 budynki wzniesione w latach 1962-69. Ogłoszony w 1958 roku konkurs na zabudowę ściany wschodniej wygrał projekt Zbigniewa Karpińskiego. Do realizacji przystąpiono dwa lata później.


Chyba najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem Ściany Wschodniej są trzy 75-metrowe (bez anten i innych tego typu dodatków) punktowce: Świętorzyska 35, Zgoda 13 i Chmielna 35. Zaprojektowane przez Zbigniewa Wacławka i Jana Klewina wieżowce przed remontem w 2009 roku wyróżniały się błyszczącą aluminiową elewacją. Dzięki niej i prostej modernistycznej formie były one niegdyś symbolem nowoczesności.





Ścianę Wschodnią tworzą też Domy Towarowe Centrum (w późniejszych czasach znane tez jako Galeria Centrum): Wars, Sawa i Junior. Na tyłach budynków przebiega Pasaż Wiecha. 



Spółdzielczy Dom Handlowy Sezam słynie z pierwszej w Polsce restauracji Mc Donald's otwartej tu w 1992 roku. Sezam "wystąpił" też w filmie "Przepraszam, czy tu biją?". Niestety, to już ostatnie podrygi Sezamu. Budynek zostanie wkrótce zburzony pod budowę nowego biurowca. 

Rotunda, zwana też czapką generalską to kolejna bardzo charakterystyczna i dobrze wszystkim znana część Ściany Wschodniej. Budynek powstał pod kierownictwem Zbigniewa Karpińskiego i został otwarty w 1966 roku. 15 lutego 1979 roku doszło tu do wybuchu gazu, w wyniku którego zginęło 49 osób, a 110 zostało rannych. Rotunda została zniszczona w 70%. Odbudowano ją w ekspresowym tempie z niewielkimi zmianami, m. in. do odbudowy elewacji użyto przyciemnianych szyb. 

Koszmarna reklama za Rotundą wisi na budynku Uniwersalu, który może "poszczycić" się mianem największego nośnika reklamowego w Polsce, ale wątpliwy to chyba zaszczyt...

W 2003 roku Ścianę Wschodnią wpisano na listę dóbr kultury współczesnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz