piątek, 19 lipca 2013

Ulica Bednarska

Niegdyś ulica ta nazywała się Gnojowa - wywożono tędy nieczystości z miasta. Wtedy wzdłuż ulicy stały drewniane domki i dworki ze stajniami.

Już w połowie XVIII wieku ulicę zamieszkiwali bednarze i zaczęto nazywać ją Bednarską. Tę nazwę oficjalnie nadano ulicy w 1770 roku. W XVIII wieku ulicę wybrukowano. 


Ul. Bednarska 2/4 - niegdyś Łazienki Teodozji Majewskiej, obecnie Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska. Budynek powstał w latach 1832-35 na podstawie projektu Alfonsa Kropiwnickiego. W zakładzie kąpielowym można było zażyć m. in. kąpieli parowych, ziołowych, siarczanych i żelaznych.


Nr 9 - tzw. Waweliowiec:


Bednarska 11 - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina:


Piękny budynek znajduje się pod numerem 25. To dom Walusińskich i chyba jedyny w Warszawie zbudowany w stylu neogotyku angielskiego. Kamienica powstała w 1860 roku, a obecnie niestety popada w ruinę.To, z tego co pamiętam, nr 27:


Numer 28/30 jest własnością Caritasu. To tak zwany Dom Gaya, wzniesiony w XIX wieku przez Jakuba Gaya. Udało mi się zajrzeć w bramę i sfotografować znajdującą się tam figurkę. Od razu próbował przegonić mnie ochroniarz. Dla zyskania paru cennych sekund na focenie polecam udawać obcokrajowca, który nie rozumie czemu na niego krzyczą :)

5 komentarzy:

 1. Celna - Gnojna, Bednarska - Gnojna. Nie było zbyt czysto, ale za to było dosadnie, w Warszawie..
  Nie dziwota, że Wokulskiego tak z tego powodu serce bolało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze Bagno, Bródno, pardą Brudno ;)
  PS. Przepychanki (słowne) z ochroniarzami mianowanymi i ochotniczymi to nasza fotograficzna codzienność ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od tego, żeby było czysto, było Czyste.

  Niestety, większość ochroniarzy rzuca się odważnie, bo nie jesteś dresem w bejsbolem, tylko cywilizowanym człowiekiem z aparatem. Chyba zaprzyjaźnię się z jakimiś dresami i będę z nimi chodził robić zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł! Dresiarsko-kibolska obstawa i nikt Cię nie ruszy ;) Bardzo ładne zdjęcia :)

   Usuń
 4. Wszystko na tym blogu wygląda cudownie.Szkoda że dopiero dziś na jego wszedłem.

  OdpowiedzUsuń