niedziela, 4 sierpnia 2013

Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie

Początki parafii w Powsinie sięgają 1398 roku. Wówczas wdowa po kasztelanie czerskim Andrzeju Ciołku Elżbieta za radą synów - Wiganda, Andrzeja, Stanisława i Klemensa - ufundowała drewniany kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i św. Elżbiety Węgierskiej.

Pomnik rycerza Wiganda autorstwa Jerzego Sikorskiego stojący przed kościołem:


W 1410 roku Powsin odłączono od parafii wilanowskiej, ze względu na duże oddalenie wsi od kościoła. Tym samym powstała parafia w Powsinie. Drewniany kościół uległ zniszczeniu najprawdopodobniej podczas potopu szwedzkiego. Na jego miejscu powstała kolejna drewniana świątynia, którą zastąpiono murowaną w 1725 roku. 

Fundatorką nowego kościoła była Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska, a projektantem Józef Fontana. Świątynia posiadała jedną nawę i była o wiele krótsza od współczesnej. W 1889 roku na polecenie Aleksandry Potockiej kościół rozbudowano o nawy boczne, dwie wieże i kruchtę. W 1921 roku świątynie ponownie przebudowano. Inicjatorem tegoż przedsięwzięcia był ówczesny proboszcz, ks. Teofil Mierzejewski. Rozebrano wtedy dwie wieże i zbudowano wolno stojącą dzwonnicę.Drewniana figurka na dzwonnicy:


W ołtarzu głównym znajduje się rzekomo cudowny obraz Matki Bożej Tęskniącej (Powsińskiej). Autor dzieła jest nieznany, a powstało ono najprawdopodobniej w I poł. XVII wieku. Obraz przedstawia Maryję składającą ręce na piersi w geście modlitwy, z twarzą zwróconą ku górze. Nie wiadomo od kiedy obraz znajduje się w Powsinie, ale już w 1675 roku był wzmiankowany w dokumentach jako cudowny. Szczególnym kultem obraz był otoczony podczas II wojny światowej. Wierzono wówczas, że przyniesie on Polsce ocalenie i odrodzenie.


Obraz Matki Bożej Tęskniącej jest naprawdę ładny, ale mnie urzekł inny - niepozorny, zawieszony nieco na uboczu i mniejszy. Katolicy widzą tam pewnie obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a ja oczywiście Ikonę Matki Bożej "Cierpiąca" :) Typ ikonograficzny Hodigitria - najstarszy i bardzo często spotykany typ ikon przedstawiających Matkę Boską z Dzieciątkiem. Po lewej stronie znajduje się archanioł Michał, a po prawej Gabriel.


Jako ciekawostkę dodam, że w latach 1803-1815 proboszczem parafii w Powsinie był Jan Paweł Woronicz - późniejszy biskup krakowski i arcybiskup warszawski oraz Prymas Królestwa Polskiego.

1 komentarz:

  1. A, to wtedy była tu telewizornia. Nie wiedziałem!

    OdpowiedzUsuń